برند آرایشی ماک، از فروش اینترنتی تا انسانی‌سازی دیجیتال

فروش آنلاین نه تنها در سال ۲۰۲۰ منفجر شد بلکه دچار دگرگونی عمیقی نیز شد. فروشندگانی به دلیل تعطیلی فروشگاه به بن بست رسیده بودند، به طور گسترده به مشاوره از راه دور، به ویژه در بخش لوازم آرایشی روی آوردند. بنابراین خریدهای اینترنتی به ترند این روزها تبدیل شده است. برند ماک در این حوزه سعی کرده از پیشگامان باشد

طبق گفته شرکت تحقیقاتی و مشاوره‌ای گارتنر، یک چهارم شرکت‌ها نمایندگان فروش خود را به سمت نقش‌های فروش مجازی سوق داده و قصد دارند این ساختار را پس از همه گیری کرونا نیز حفظ کنند. استفاده از این نوع فروش جدید بسیار افزایش یافته است. در نهایت به نظر می‌رسد تجارت الکترونیکی به سمت انسانی سازی دیجیتال پیش رفته و در واقع سابرینا هرلوری مدیرعامل برند آرایشی ماک به عنوان یکی از پیشتازان این عرصه، در این خصوص مصاحبه‌ای انجام داده که در ادامه آن را می‌خوانید.


چگونه تشخیص دهید در راه سوددهی هستید؟


تجربه شما از بسته شدن مغازه‌های فروشگاه ماک در پی همه‌گیری چیست؟

سابرینا هرلوری: من دروغ نخواهم گفت، سخت بود و هنوز هم هست! اما در این حال، نشاط آور نیز بود. واقعیت دنیا این است که ما ۷۰ هزار بار در زندگی دچار اختلال شده و باید به طور مستمر از منطقه امن خود خارج شویم. برای مدیرانی مثل من، این به معنای تصمیم‌گیری سریع بر اساس اطلاعات جزئی است. این توانایی نیست که بتوان یک شبه کسب کرد بلکه یک تجربه است که باید در زندگی تمرین کرد.

ماک برای مقابله با بحران کرونا چه اقداماتی انجام داده‌ است؟

سابرینا هرلوری: ما مشاوران فروش ماک در فروش مجازی یعنی مشاوره شخصی یک به یک را از راه دور آموزش دادیم. این آموزش با استقبال تیم‌های فروش مواجه شد که با بیکاری دوره‌‌ای روبه‌رو شده بودند و این بسیار ناامید کننده بود. تیم‌های فروش دریافتند حتی اگر به بخش خرده فروش فشار وارد شود به لطف فناوری دیجیتال، شغل آن‌ها می‌تواند پیشرفت کند و از بین نرود.

آیا فروش مجازی برای لوازم آرایش جواب می‌دهد؟ تجربه شما در ماک چیست؟

سابرینا هرلوری: بسیاری در آن شک داشتند، من می‌توانم به شما بگویم که “بله” از نظر انسانی و از نظر تجاری خالص نیز بسیار جالب است. در کانسپت دیجیتال حتی تجربه یک به یک بیشتر از فروش فیزیکی است. فروش دیجیتالی این امکان را داد تا با مشتریان خود که هنگام خرید آرایش به تعامل انسان عادت دارند ارتباط برقرار کنیم. یک اتفاق بسیار مهم جدا از فروش مجازی برای برند ما دریافت مشاوره از راه دور است که از سپتامبر ۲۰۲۰ آن را راه اندازی کردیم، نکته قابل توجه این است که ۷۰ درصد این مشاوره‌های شخصی و از راه دور باعث راهنمایی فرد به یک فروشگاه مجازی شده و در نهایت به فروش منجر شود. ما فکر می‌کنیم با بازگشایی کامل فروشگاه‌ها مشاوره از راه دور بزرگترین مزیت در آینده و در واقع باعث ایجاد صف برای برندها باشد.


دیزاین ناخن سال ۲۰۲۱ 


آیا انسانی‌سازی دیجیتال در ماک گام بعدی است؟

سابرینا هرلوری: کاملا راضی کننده است که بگوییم بله، در واقع انفجار دیجیتال رخ خواهد داد. این قطعه گمشده بود و به لطف ابزارهای دیجیتال این امکان را به ما داد تا در این شرایط از این فرصت استفاده کنیم. بزرگترین چیزی که یاد می‌گیریم این است که مصرف کنندگان باید افراد واقعی با آن‌ها صحبت کنند. برای من این تجربه به دست آمده است که مارک‌هایی پایدار می‌مانند که تعامل واقعی با مشتریان برقرار می‌کنند.

از آنجا که ما انسان‌های اجتماعی هستیم گفتگوی زنده و یک به یک با مشتریان و مشاوره از راه دور باعث بهتر شدن فروش و در واقع انسانی سازی دیجیتال است و چون انسان به تعاملات با کیفیت نیازمند است ما به فکر استفاده از این فرصت در برند خودمان هستیم و نتیجه آن را لمس کرده‌ایم.

این موضوع به چه معناست؟

سابرینا هرلوری: امروز، اگر یک برند از نظر ارگانیک به یک پروژه ۳۶۰ درجه و جامع متعهد نباشد، فکر می‌کنم در جهان آینده نمی‌تواند حسابی برای خود بازکند. نحوه رفتار با مشتریان، تامین کنندگان، چه اثری از من برجای می‌گذارد و چگونه مدیران با کارمندان خود رفتار می‌کنند عوامل موثری هستند که در اینده بسیار حائز اهمیت هستند. مدیران نسل آینده از نظر اجتماعی درگیر هستند و این بسیار خوشحال کننده است.

 

 

× با کارشناسان ما مشورت کنید