راه اندازی آرایشگاه زنانه در سال ۱۴۰۰

برای راه اندازی آرایشگاه زنانه آن هم در این سال که المان‌های مختلفی برای تصمیم به یک سرمایه‌گذاری جدید در حوزه کسب و کار موثر است، کار نسبتا فکر شده‌ای باشد. هر کسب و کار نوپایی لازم است تا به نکات تخصصی توجه کند تا با شکست مواجه نشود.

ما در این مقاله قصد داریم صفر تا صد تاسیس و راه اندازی آرایشگاه زنانه در سال ۱۴۰۰ شمسی را بررسی کنیم و در این راستا در کنار شما باشیم تا کسب و کار موفقی را راه اندازی کنید.

در همین ابتدا اگر قصد راه‌اندازی آرایشگاه مردانه را دارید پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را دنبال کنید:

صفر تا صد راه اندازی آرایشگاه مردانه

پیش‌نیاز راه اندازی آرایشگاه زنانه

قبل از راه اندازی هر کسب و کاری از جمله سالن آرایشگاه باید پیش‌نیازهای لازم را فراهم کنید، این پیش‌نیازها از شما در برابر مشکلات محافظت خواهد کرد. در نظر نگرفتن هریک از این پیش‌نیازهایی که در ادامه بیان می‌کنیم می‌تواند در آینده کار را سخت کرده و سالن آرایشگاه را به تعطیلی بکشاند

کسب مجوزهای لازم برای راه اندازی آرایشگاه زنانه

اولین اقدام برای راه اندازی آرایشگاه گرفتن مجوزهای لازم از اتحادیه آرایشگران است زیرا تاسیس آرایشگاه به دلیل استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی و تماس مستقیم با سلامت مردم بسیار حساس بوده و نباید بدون مجوز در این حوزه فعالیتی انجام داد.

در خصوص فعالیت آرایشگری و گرفتن مجوز باید مدارک لازم که از معمول‌ترین آن می‌توان به مدرک آرایشگری است، اشاره کرده و علاوه بر آن بهتر است شما یک مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در هر زمینه‌ای که قرار است آرایشگاه فعالیت نماید داشته باشید.

یکی دیگر از مهم‌ترین مدارکی که باید در پرونده کاری خود داشته باشید تا بتوانید با آن مجوز بگیرید داشتن کارت بهداشت است، این کارت را باید از وزارت بهداشت دریافت کنید و طبق اصول سازمان بهداشت فعالیت نمایید.

هزینه‌هایی که باید در سال ۱۴۰۰ در راه اندازی آرایشگاه زنانه در نظر بگیرید

از مهم‌ترین هزینه‌های راه اندازی آرایشگاه می‌توان به هزینه‌های اجاره یا خرید مکان آرایشگاه، هزینه طراحی و اجرای دکوراسیون آرایشگاه زنانه، هزینه تجهیزات لازم برای راه اندازی آرایشگاه، هزینه دریافت مجوز در سال ۱۴۰۰، هزینه آموزش و حقوق کارکنان یا همکارانی که به صورت مشارکت در کار هستند، هزینه خدمات عمومی، هزینه‌های خرید تجهیزات جانبی اشاره کرد.

اجاره یا خرید؛ کدام برای راه اندازی آرایشگاه زنانه بهتر است؟

این موضوع کاملا به شهر، بودجه و میزان تخصص شما وابسته است، اگر آرایشگری هستید که تجربه اداره یک سالن را دارید بهتر است به فکر خرید مکانی برای سالن خود باشید زیرا در آینده می‌توانید با فروش آن و گرفتن فضایی بزرگتر سرمایه خود را تبدیل به احسن کنید، اما اگر شک دارید می‌توانید در این کسب و کار بمانید بهتر است حداقل در مکان یک سالی را آزمون خطا کنید.

البته چیزی کاملا واضح است در شهرهای بزرگ همچون تهران اگر قصد خرید مکانی را داشته باشید عملا بخش اعظمی از بودجه خود را صرف خرید مکان کرده و باید دقت داشته باشید بودجه کافی برای طی کردن بقیه مراحل را داشته باشید.

همچنین برای انتخاب مکان مناسب کسب و کار خود باید مواردی را در نظر بگیرید که از جمله آن می‌توان به حذف فضای رقابتی اشاره کرد، این بدان معناست مکانی را که برای راه اندازی آرایشگاه انتخاب کرده‌اید رقیب قدرتمندی در محدوده آن نباشد یا اگر هست از نقاط ضعف او استفاده کرده و آن نقاط را نقطه قوت خود قرار دهید.

همیشه این مورد را در نظر بگیرید که کیفیت کار شما همیشه باید رو به جلو باشد زیرا اگر الان هم رقیبی نداشته باشید قطعا در آینده نه چندان دور رقبایی پیدا خواهید کرد.

مورد دیگری که برای انتخاب مکان سالن زیبایی مهم است، دسترسی آسان به مکانی است که قصد دارید در آن آرایشگاه راه اندازی کنید؛ است. زیرا در حال حاضر ممکن است تعداد مشتریان کمی داشته باشید ولی با گذشت زمان و معروف شدن از همه جا ممکن است مشتری داشته باشید و آن‌ها باید بتوانند به راحتی مکان مورد نظر را پیدا کنند پس دسترسی و سرراست بودن مسیر بسیار حائز اهمیت است.

یکی دیگر از المان‌های مهم در انتخاب ملک سالن زیبایی باید علاوه بر موارد قبل خود ساختمان نیز باید شرایط لازم را داشته باشد و بتواند آرامش لازم را برای مشتریان فراهم کند. حداقل شرایطی که یک ملک برای تبدیل شدن به آرایشگاه زنانه نیاز دارد شامل، تهویه مناسب، نمای زیبا، انشعاب فاضلاب جداگانه، عدم معلوم بودن سالن از بیرون است.

هزینه طراحی و اجرای دکوراسیون آرایشگاه زنانه

دکوراسیون آرایشگاه زنانه شاید برای شما که قصد راه اندازی آرایشگاه دارید الزامی به نظر نرسد اما باید این موضوع را مد نظر قرار دهید که دکوراسیون صرفا وسایل تزئینی اضافه شده به دیوار یا موارد مشابه آن نیست. دکوراسیون در واقع استفاده بهینه از فضاست شاید با استفاده از خدمات دکوراسیون بتوان محیطی که ۸۰ متر فضا دارد را به بهترین شکل دکور کرد که وسایل یک سالن ۱۰۰ متری بدون در نظر گرفتن مسائل دکوراسیون چینش شده است. پس خدمات طراحی و دکوراسیون را برای استفاده بهتر از فضا و همچنین چیدمان علمی سالن زیبایی خود انجام دهید.

در انتخاب دکوراسیون آرایشگاه زنانه بهتر است از یک تم خاص استفاده کنید البته این بدان معنا نیست که شما ملزم به استفاده از تم کلاسیک یا مدرن هستید، تم یک کشور خاص هم می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد به طور مثال سالن زیبایی اعظم از تم مغربی تبعیت می‌کند.

پروژه مجموعه پی‌ال‌پی

تجهیزات لازم برای راه اندازی سالن زیبایی

آرایشگاه زنانه ممکن است کاربری‌های مختلفی داشته باشد، ممکن است صرفا سالن ناخن باشد، سالن مو باشد، صرفا سالن عروس باشد اما ممکن همه این موارد در یک سالن جمع باشد در راه اندازی آرایشگاه زنانه به تجهیزات آرایشگاهی شامل، صندلی اصلاح یا کوپ، صندلی میکاپ برقی یا مکانیکی، صندلی پدیکور، تخت اپیلاسیون، تخت تتو، سرشور، صندلی استادکار، کمد و قفسه، وسایل اتاق انتظار، میز منشی، میز ناخن، آینه آرایشگاهی، سشوار، قیچی، بابلیس و مواردی مشابه آن و کابین دوش است.

هزینه‌های قبوض خدماتی

حال پس از بررسی انتخاب ملک مناسب برای راه اندازی آرایشگاه زنانه نیاز است برآورد کنید که هزینه خدمات قبض چقدر است و بر اساس آن باید برنامه‌ریزی کنید چه امکانات بهتری می‌توانید به مشتریان خود دهید یکی از این امکانات شامل اینترنت است که اگر مایل باشید می‌توانید اینترنت رایگان در محیط خود عرضه کنید.

فاکتورهای مهم در آغاز راه اندازی آرایشگاه زنانه

حال فاکتورهای مهم را در نظر بگیرید، یکی از این فاکتورهای مهم انتخاب پرسنل حرفه‌ای و متعهد است، همزمان با راه اندازی آرایشگاه زنانه لازم است پرسنل حرفه‌اس استخدام کنید تا بتوانند رضایت مشتری را را بالا برده و بعد از اولین مراجعه مشتری را تبدیل به یک مشتری وفادار کنند. استخدام این سبک از افراد ممکن است هزینه پرسنل را بالاتر ببرد اما میزان بازدهی آرایشگاه را بالا می‌برد. همیشه این مورد را در نظر داشته باشید که که پرسنل تا زمانی‌که به اندازه شما حرفه‌ای نباشند شما در کار خود موفق نخواهید شد.

در انتخاب آرایشگر دقت کنید

یکی از اشتباهات رایج در سالن‌های زیبایی تازه تأسیس این است که از آرایشگران باسابقه کار بالا استفاده می‌کنند و فکر می‌کنند سریع‌تر نتیجه می‌گیرند این در حالی است که بعضی از آرایشگرها با این‌که سابقه طولانی دارند ولی هنوز رفتار اخلاق مدارانِ را بلد نیستند و مشتریان شما را می‌دزدند!!

پس بهتر است در انتخاب آرایشگر دقت کنید و به سراغ افرادی بروید که از سابقه کاری کمتری برخوردار باشند و مورد اعتماد تر.

البته باید دقت کنید این امر در مورد همه‌ی آرایشگران حرفه‌ای باسابقه بسیار بالا صدق نمی‌کند و غالب این آرایشگران دارای اخلاق حرفه‌ای هستند ولی شما باید جانب احتیاط را در نظر بگیرید و بی‌گدار به آب نزنید.

دستمزد نجومی ندهید

بعضی از افراد حال به هر دلیل اعم از نداشتن تجربه کافی در زمینهٔ مدیریت سالن‌های زیبایی دست به‌اشتباه می‌زنند و درصدهای بسیار بالایی را به آرایشگرانشان می‌دهند و اصلاً به فکر خود و کسب‌وکارشان نیستند ازاین‌رو در این مسیر شکست می‌خورند.

پس در این مسیر باید نهایت دقت را به خرج دهید تا دچار مشکل نشوید. در میزان دستمزدها دقت کنید و سعی کنید حداکثر ۵۰ درصد را به‌عنوان پورسانت به آرایشگر بدهید تا در آینده به مشکل نخورید. البته به لاین کاری بستگی دارد.

پس بعد از تأسیس آرایشگاه زنانه اگر فرد حرفه‌ای مورد اعتمادی را در نظر ندارید به سراغ افراد کم‌تجربه‌تر ولی کار درست بروید.

از تبلیغات اینترنتی غافل نشوید

یکی از دلایل موفقیت کسب و کارها در دنیای امروزی مخصوصا پس از تأسیس آرایشگاه زنانه ، استفاده از اینترنت برای شناساندن برندشان به مردم است. بگزارید با یک مثال بهتر توضیح دهم.

به خود نگاه کنید که چه رسانه‌ای را برای یادگیری و تحقیق انتخاب کرده‌اید. آیا وارد محل اطراف کار یک سالن زیبایی شده‌اید تا در مورد آن تحقیق کنید یا در اینترنت.

قطعاً جواب اکثر شما اینترنت است. پس شما از اهمیت اینترنت باخبر هستید و نه‌تنها برای پیدا کردن سالن زیبایی بلکه برای هر چیز دیگری به این فضا مراجعه می‌کنید.

پس فعالیت شما در اینترنت پس از تأسیس آرایشگاه زنانه برای موفقیت کسب و کارتان الزامی است و باید در این فضا حضوری فعال داشته باشید. به‌علاوه رقبای شما از قبل داخل این فضا هستند و در حال جمع‌آوری مشتریان به سمت خود هستند پس چرا شما از این مزیت بی‌بهره بمانید.

چند نمونه از فضاهای اینترنتی که باید برای تأسیس آرایشگاه زنانه مد نظر داشت و در آن حضور داشته باشید.

شما باید یک سایت با اسم سالن زیبایی خود داشته باشید.

شما باید در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام فعالیت کنید.

شما باید از پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام استفاده کنید.

غافل شدن از فضای اینترنت، جز پشیمانی چیزی برای شما نخواهد داشت و مطمئناً باعث افت و کاهش مشتریان شما و یا حتی شکست قطعی شما می‌شود پس در انتخاب خود درست عمل کنید.

اسم آرایشگاه زنانه

یکی دیگر از المان‌های مهم در آرایشگاه زنانه انتخاب اسم است، همواره دقت کنید که انتخاب اسم همیشه مهم است و همیشه در انتخاب اسم امروز را در نظر نگیرید و شرایط را تا ۵ سال آینده بررسی کرده و اسم سالن خود را بر اساس آن انتخاب کنید.

در پایان هر سوالی برایتان باقی مانده می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را در این خصوص بپرسید.

از اینستاگرام ما دیدن کنید

× با کارشناسان ما مشورت کنید