قارچ ناخن بعد از کاشت ناخن در سالن زیبایی

قارچ ناخن عارضه‌ای بسیار شایع است، عفونت‌های قارچ ناخن که در پزشکی اونیکومایکوزس نامیده می‌شود، با رشد یک قارچ در ناخن و احتمالا در بستر ناخن ایجاد می‌شود. قارچ‌ها در شرایط تاریک، مرطوب و گرم رشد می‌کند. دست و پا و به خصوص ناخن محیط بسیار مناسبی برای رشد قارچ است.

چه عارضه‌هایی برای ناخن با قارچ ناخن اشتباه گرفته می‌شوند؟

هرگونه تغییر در انگشتان پا و دست به معنی ابتلا به قارچ ناخن نیست. مشکل یا تغییر عادی در ظاهر ناخن دلیلی برای وجود قارچ ناخن نیست. قارچ ناخن در انگشتان پا بسیار شایع تر از انگشتان دست است.
• رگه رگه شدن ناخن
• پیری ناخن
• زردی یا سفیدی ناخن
• قرمزی یا سیاهی ناخن
• سبز شدن ناخن‌ها
• وجود حفره در ناخن
• تورم و قرمزی پوست اطراف ناخن
• ترومای مزمن ناخن


راه اندازی سالن ناخن


آیا قارچ ناخن مسری است؟

اگر نگران این هستید که قارچ مسری باشد،باید بدانید با وجود اینکه معمولا قارچ ناخن از مکان‌های خاصی به فرد منتقل می‌شود، اما چندان مسری هم نیست. قارچ، آن‌قدر رایج است که ابتلا به آن در بیش از یک فرد در خانواده امری تصادفی و عجیب به نظر نمی‌رسد و تنها درصورتی از فردی به فرد دیگر سرایت پیدا می‌کند که تماس فیزیکی مرتب و نزدیکی ایجاد شده باشد.
قارچ ناخن معمولا در سالن زیبایی ممکن است از طریق مانیکور یا پدیکور کردن نیز منتقل شود. عفونت از هر منبعی که ایجاد شود درمان آن دشوار است زیرا قارچ‌ها تنها در سطح رشد نمی‌کنند بلکه به زیر ناخن و و در پوست نیز انتشار می‌یابد. به طور شایع مردان بیشتر از بانوان در معرض این بیماری هستند و همچنین هرچه سن بالاتر باشد احتمال ابتلا به این عفونت نیز افزایش می‌یابد دلیل این امر نیز کم شدن رشد ناخن و سرعت گردش خون است.
قارچ ناخن بعد از کاشت
وقتی کاشت ناخن انجام می‌شود در اثر وجود حباب ریز هوا و همچنین ایجاد محیط تاریک و مرطوب ( به خصوص بخاطر رطوبت و دمای بدن) محیط مناسبی برای رشد عوامل قارچی روی سطح ناخن است. اگر بدن به طور طبیعی میزبان اینگونه قارچ‌ها باشد به دلیل مساعد شدن شرایط قارچ رشد و گسترش می‌یابد. نکته حائز اهمیت در کاشت ناخن انتقال آن از طریق وسایل و مواد کاشت ناخن است و ممکن است از این طریق هنگام کاشت ناخن عفونت به دست یا پا منتقل شود.
نکته مهم این است که قبل از مراجعه به هر سالن زیبایی مهم‌ترین اصل رعایت بهداشت در سالن است. یکی از مهم‌ترین اصول رعایت بهداشت به این دلیل است که عفونت به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شده و باید قبل از هر کار ناخن از استریل بودن وسایل و مواد اطمینان لازم حاصل شود.


کسب و کار آرایشگاهی در دوران پساکرونا


آیا درمان قارچ ناخن اهمیت دارد؟

اگر درمان قارچ را جدی نگیرید و ان را به تعویق بیندازید، ممکن است دچار آسیب های جدی مانند ماندگاری قارچ شامل از دست دادن دائمی‌ ناخن‌های آسیب دیده، تغییر رنگ ناخن‌ها، گسترش عفونت‌ها از ناخن به سایر نقاط بدن و احتمالا جریان خون و ایجاد عفونت‌های باکتریایی به نام سلولیت شوید.
افراد مبتلا به دیابت و ضعف سیستم ایمنی بیشتر از سایر افراد در معرض این خطرات هستند و اگر از ناخن‌های کاشته شده استفاده می‌کنند، باید به طور مستمر ناخن‌های خود را بررسی کنند.

چه درمان‌هایی برای قارچ ناخن وجود دارد؟

روغن پرتقال:

یکی از درمانهای خانگی استفاده از روغن پرتقال به طور مجزا یا در ترکیب با روغن هسته‌ی انگوراست.روغن پرتقال، که یک ضد قارچ طبیعی است، به طور گسترده برای درمان عفونت ناخن‌های پا استفاده می‌شود. برای استفاده از روغن پرتقال اگر از یک قطره‌ چکان استفاده کنید برای قارچ ناخن، بهتر است تا روغن را توسط آن روی ناخن‌ها و انگشتان پا بریزید.

اما حتما فقط از روغن پرتقال خالص برای قارچ ناخن استفاده کنید، که این بهترین درمان خانگی برای قارچ ناخن خواهد بود، در غیر این صورت، ممکن است به پوست حساس شده آسیب بزند. وقتی با این وضعیت روبه‌رو شدید، باید روغن پرتقال را با روغن های طبیعی مانند روغن زیتون یا روغن دانه‌ی انگور با نسبت مساوی ترکیب کنید

اما، قبل از استفاده‌ی روغن پرتقال بر روی قارچ ناخن، باید آن را روی پوست‌تان امتحان کنید تا مطمئن شوید به این ترکیب حساسیت نداشته باشید.

سیر:

سیر در هر آشپزخانه ای وجود دارد و برای خانم خانه جزو ضروریات آشپزی به شمار می رود و ممکن است بخش مهمی از هر وعده‌ی غذایی باشد.

سیر کاربرد فوق‌العاده و بی‌نظیری دارد. نه تنها در درمان مشکلات اساسی سلامتی مانند سرفه، سر درد و… مفید است بلکه حتی عفونت‌های اصلی من جمله عفونت قارچی را نیز برطرف می‌کند. نمی‌توان نادیده گرفت که سیر حاوی ترکیب‌های قدرتمندی است که به آدم‌ها کمک می‌کنند به طور موثری با قارچ‌ها مبارزه کند.

برای درمان قارچ ناخن با سیر می‌توانید چند حبه سیر را خرد کرده و با مقداری روغن زیتون مخلوط کنید و آن را روی ناخن آسیب دیده بگذارید.(این ترکیب را در آشپزی هم می توانید استفاده کنید) و با استفاده از یک باند یا گاز استریل آن را ببندید. اجازه دهید این ترکیب به مدت ۲۴ ساعت روی ناخن شما بماند. روز بعد آن را با ترکیبی مساوی از آب گرم و سرکه بشویید. آب گرم باعث از بین رفتن بوی سیر شده و سرکه روند بهبودی را سریع‌تر خواهد کرد.

عصاره‌ی برگ زیتون:

زیتون میوه‌ای بهشتی است که خواصی فراوان برای آن ذکر شده، در این بین پرخاصیت بودن روغن و برگ از مهم‌ترین آن‌ها باشد. استفاده از عصاره‌ی برگ‌های زیتون نیز یکی از درمان‌های خانگی محبوب برای قارچ ناخن است که ممکن است دوست داشته باشید. این انتخابی عالی است برای کسانی که هر روز از قارچ ناخن آزاردهنده و بوی بد آن اذیت می شوند،مناسب است. استفاده از عصاره‌ی برگ زیتون عموما برای متوقف کردن رشد قارچ ناخن و پیشگیری از گسترش آن به سایر نواحی اطراف است. دلیل مفید بودن عصاره‌ی برگ زیتون به خاطر آن است که دارای خواص آنتی بیوتیکی، آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است که می‌تواند اثر قارچ‌ها را کاهش دهد. به علاوه یک سم‌زدای قدرتمند نیز هست.

لاک مخصوص ضد قارچ:

یکی از دیگر از روشها درمان قارچ ناخن، سوهان کشی سطح ناخن و استفاده منظم از لاک مخصوص ضد قارچ می باشد. اگر عفونت زیاد نباشد می توانید از لاک ضد قارچ استفاده کنید. این لاک‌ها اساساً بدون رنگ بوده و باید روی ناخن آلوده زده شود . روزی ۱ بار از این لاک به مدت ۱ هفته از این لاک استفاده کنید و برای تمیز کردن آن از الکل مالشی استفاده کنید .طول درمان با لاک ضد قارچ بسیار طولانی بوده و ممکن است تا ۱ سال به طول بی انجامد .

مراجعه به پزشک
با وجود روش های درمان خانگی توصیه می کنیم ،برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید. ۲ داروی تربینافین و ایتراکونازول عموماً تجویز می‌شود که باید توسط پزشک تشخیص و تجویز شود. داروهای خوراکی می‌توانند ناخن‌های جدید که رشد می‌کنند را بدون قارچ کند اما باید بدانید که زمان زیادی طول می‌شود تا ناخن جایگزین شود . ۶ تا ۱۲ هفته ممکن است به طول بی انجامد تا از عفونت به‌طور کامل خلاص شوید .

البته که درمان های خوراکی ممکن است عوارضی به همراه داشته باشند.به همین دلیل برخی پزشکان تمایلی به تجویز این داروها برای عفونت های خفیف ندارند،و شما می توانید از درمانهای لیزر استفاده کنید.درمان لیزری معمولا موثر است ولی در صورتی که عفونت با لیزر درمان نشود ممکن است نیاز باشد ناخن بطور کامل با جراحی برداشته شود.

در تمام درمان ها نیاز است ناخن جدید از پایه غیر عفونی ناخن مجددا رشد کند تا جایگزین ناخن آلوده شود و این مرحله می تواند ۳ تا ۱۲ ماه بسته به رشد ناخن هر فرد طول بکشد. از آنجایی که پتانسیل سرایت قارچ و آلودگی مجدد ناخن ها یا حتی انتقال به سایر افراد وجود دارد، بهبود نسبی بیماری نتیجه قابل قبولی نیست.

سخن پایانی
اگر تا بحال با این مشکل مواجه شده‌اید و دچار قارچ در اثر کاشت ناخن شده‌اید با ما در میان بگذارید و تجربه خود را به اشتراک بگذارید.

اینستاگرام PLP را دنبال کنید

× با کارشناسان ما مشورت کنید