معرفی سبک نئوکلاسیک + نمونه سالن آرایشگاهی

اگر برای دیزاین سالن خود تحقیق کرده‌اید به سبک‌های مختلفی همچون نئوکلاسیک، کلاسیک یا مدرن برخورد کرده‌اید. سبک‌های طراحی ویژگی‌های خاصی داشته که باعث تفاوت میان سالن‌ها می‌شود از این رو در این مطلب قصد داریم نگاهی بیاندازیم به دیزاین سبک نئوکلاسیک در سالن آرایشگاه

تعریف کلی سبک نئوکلاسیک

سبک معماری نئوکلاسیک طرفداران بسیاری در سطح جهان دارد، این سبک را می‌توان تلفیقی از عناصر مدرن با ویژگی‌های کلاسیک معرفی کرد. معماری نئوکلاسیک نام دیگری نیز دارد که به آن نئوکلاسیسم نیز می‌گویند. در سبک نئوکلاسیک اشاراتی به سبک‌های کلاسیک یونان و رم نیز شده است. سبک معماری نئوکلاسیک در واقع مهم‌ترین سبک معماری در قرون ۱۸ و ۱۹ میلادی است که همواره به عنوان یک الگوی بدون نقص برای تمام اعصار باقی مانده است.

تاریخچه سبک نئوکلاسیک

سبک معماری نئوکلاسیک با ساختن خانه‌هایی در انگلستان شروع شده و ثروتمندان انگلیسی که به مدرنیته علاقه‌مند شده بودند تمال زیادی برای زندگی به سبک لردهای قدیمی داشتند. یکی از افرادی که بسیار از این گرایش حمایت کرده و آن را رونق داد پرنسس چارلز بود.  این سبک از معماری از خانه خدایان در یونان الهام گرفته شده و از آن‌جا که یونانیان معتقد بودند الهه‌ها انسان گونه و بسیار زیبا و جاودان هستند، محل سکونت آن‌ها را نیز شبیه به مشخصات آنان با ابعادی بزرگ و مصالح سنگین طراحی و ساختند. تاریخچه این سبک در ایران به دوران ناصرالدین شاه برمی‌گردد و در دوران او بسیار مورد توجه قرار گرفت و بناهای زیادی به سبک نئوکلاسیک در آن دوران ساخته شد.

ویژگی‌های سبک نئوکلاسیک

اعلب معماران این سبک را یک معماری لایزال و بدون زمان می‌دانند و یکی از ویژگی‌های بارز سبک معماری نئوکلاسیک پوسته‌ای بر مبنای سبک کلاسیک بوده ولی درون آن از امکانات مدرن برخوردار است. در واقع ساختمان ظاهری کلاسیک داشته اما درون آن مدرن ساخته می‌شود.

یکی از تلاش‌های معماران سبک ئنوکلاسیک حفظ تناسبات هندسی در طراحی ساختمان یا سالن زیبایی است. آجر، سنگ و چوب از مصالح رایج در سبک نئوکلاسیک است. اگرچه در سبک نئوکلاسیک برجسته کاری‌هایی روی دیوار مشاهده می‌شود اما این برجسته کاری‌ها عموما مسطح بوده و در قالب حاشیه‌های تزئینی استفاده می‌شود. از طرف دیگر سقف ها در بناهای نئوکلاسیک افقی و مسطح هستند و در اغلب موارد فاقد برج و گنبد هستند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که این مورد در ساختمان هایی که با سبک های تلفیقی ساخته شده اند صدق نمی کند.

معماران معروف سبک نئوکلاسیک

یکی از معروف‌ترین معماران نئوکلاسیک، لئون کریر است که در سال ۱۹۴۶ در لوکزامبورگ به دنیا آمده و در دانشگاه اشتوتگارت در رشته معماری تحصیل کرده است. انجمن معماری  و کالج رویال هنر، دانشگاه پرینستون و دانشگاه ویرجینیا دانشگاه‌هایی بوده که لئون کریر در آن به تدریس پرداخته است. از دیگر معماران معروف در این سبک می‌توان به دیمیتری پاپاداکیس، رابرت استرن اشاره کرد.

از ساختمان‌هایی که به سبک نئوکلاسیک طراحی و ساخته شده است و نشان می‌دهد آبراهام لینکلن نیز به این سبک علاقه داشته کاخ سفید محل زندگی رئیس جمهور ایالات متحده و ساختمان کنگره این کشور است. همچنین مجتمع مسکونی ریچموند در کنار رودخانه تایمز لندن نیز ساخته شده است.

در حوزه دکوراسیون سالن زیبایی به سبک نئوکلاسیک می‌توان به سالن آرایشگاهی سرمه و وسمه اشاره کرد، این سالن در مجموعه پی‌ال‌پی طراحی و اجرا شده است و کلیه محصولات آن تولید خود ماست، از این رو سالن زیبایی سرمه و وسمه می‌تواند نمونه مناسبی برای الگو گرفتن برای سبک نئوکلاسیک در دکوراسیون سالن آرایشگاهی است.

سبک معماری نئوکلاسیک را می‌توان تلاش برای پیاده کردن طرح‌ها و نمادهای سبک معماری کلاسیک در کاربردهای معاصر نام برد، این سبک از معماری حتی در معماران ایرانی نیمه دوم قرن نوزدهم هم رواج داشته و بناهایی زیادی در تلفیق این سبک با معماری ایرانی ساخته شده‌است.

اینستاگرام مجموعه پی‌ال‌پی را دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *