نکات مهم برای راه اندازی و افزایش مشتری سالن زیبایی

برای شروع هر تجارتی باید نکاتی را در نظر گرفت. در اینجا می‌خواهیم به نکاتی اشاره کنیم که شما را برای راه اندازی یک سالن زیبایی راهنمایی خواهد کرد. بر این اساس باید بدانیم که کارآفرینان هیچ‌گاه برای راه اندازی یک کسب و کار نو تا یک یا دو سال برای خود سودی در نظر نمی‌گیرند.

محاسبه هزینه‌های راه اندازی

در راه اندازی یک کسب و کار باید به این موارد توجه کنید. یکی از موارد مهم این است که باید محسابه کنید که در یک ماه چه میزان نقدینگی برای اداره کسب و کار خود نیاز دارید و هزینه جاری خود و کسب و کارتان در هر ماه چقدر است تا بتوان آن را مدیریت کرد. نکته‌ای دیگری که باید در نظر گرفت داشتن بودجه عملیاتی برای آغاز کسب و کار است، نیروهایی که باید استخدام شوند و همچنین هزینه پرداختی به آن‌ها در هر ماه نقش موثری در آینده کسب و کار خواهد داشت. تجهیزات لازم را قبل از راه اندازی کسب و کار شناسایی و برآورد قیمت کنید و ببینید چه میزان هزینه اولیه برای خرید تجهیزات ضروری نیاز دارید.

مجوزها در سالن زیبایی

مواظب همه مجوزها باشید. یکی از مشکلاتی که در راه اندازی یک کسب و کار وجود دارد، کاغذ بازی برای گرفتن مجوز است که راه را بر شما برای راه اندازی کسب و کارتان می‌بندد و در نهایت هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد. این روند در کشورهای اروپایی کوتاه‌تر بوده اما در کشوری مثل ایران این پروسه بسیار طولانی مدت و فرد با ارگان‌های مختلف روبه‌رو است و همین می‌تواند هزینه را برای راه اندازی کسب و کار یا یک سالن زیبایی افزایش دهد.

اعطای مجوز سالن زیبایی در ایران بر عهده اتحادیه آرایشگران است که علاوه بر آن کارشناس بهداشت و اماکن نیروی انتظامی بر آن نظارت دارد. از همین رو باید استانداردهای تعریف شده از سوی این سه ارگان را مد نظر قرار داده و برای انتخاب مکان و متراژ ضوابط لازم را رعایت کرد.

استانداردهای مکان مناسب از نظر اتحادیه آرایشگران

از نکاتی که باید در رابطه با انتخاب مکان در نظر گرفت این است که مکان انتخابی باید در محل رفت و آمد باشد که حداقل با توجه به ضوابط تابلو آن در دید عموم قرار گیرد، از دیگر نکاتی که به صورت عمومی باید در نظر گرفت این است که سعی کنید تا جای ممکن از سالن زیبایی دیگر فاصله داشته و از نظر پارکینگ در دسترس باشد.

از استانداردهای مورد نظر اتحادیه آرایشگران این است که برای آرایش حداقل ۱۲ متر مربع، برای آرایش و اپیلاسیون ۱۸ متر و برای سالن زیبایی دائمی ۳۰ متر فضا باید تخصیص داده شود اما نکته‌ ابن است که برای داشتن یک سالن زیبایی خوب و پرمشتری به فضایی بیش از این نیاز است، سالن زیبایی که در آن خدمات مراقبتی، خدمات آرایشی و خدمات پاکسازی ارائه می‌شود باید حداقل ۷۰ متر مربع بوده و همچنین برای دکوراسیون سالن زیبایی باید تمام این موارد را با دقت محاسبه کرد. حتی بهتر است قبل از اقدام خرید از شرکتی که قرار است در طراحی و دکوراسیون همراه شما باشد و از مشورت آن‌ها استفاده کند.

استاندارد فضاها با کمک شرکت پی‌ال‌پی

قطعا کسی که برای اولین بار می‌خواهد کسب و کاری را راه اندازی کند شاید در کار خود تخصص داشته باشد اما در مورد فضاسازی اطلاع کافی نخواهد داشت از همین رو برای جانمایی به کار تخصصی نیاز است از همین رو مشاوره طراحی و برآورد هزینه اولیه دیزاین یک سالن زیبایی را قبل از هرگونه اقدامی باید در نظر گرفت و مشورت کرد زیرا استانداردسازی فضا بر عهده یک تیم طراحی مجرب است که پی‌ال‌پی با سابقه‌ای ۱۵ ساله در این حوزه یکی از شرکت‌های تخصصی دیزاین سالن زیبایی است.

جذب مشتری بعد از راه اندازی سالن زیبایی

برای رونق گرفتن کسب و کار سالن زیبایی قبل از هرچیری مهارت است، مهارت در کار زیبایی حرف اول را زده و باعث رشد کسب و کار زیبایی خواهد شد، بعد از آن نکاتی مطرح است که به ترتیب می‌توان به تمیزی و ایمنی فضای سالن اشاره کرد، سالن‌ها در محیطی تمیز، ایمن و آرامش بخش رونق می‌گیرد. در این شرایط است که مشتریان می‌توانند خدمات سریع و حرفه‌ای دریافت کنند.

پاکیزگی تجهیزات و وسایل عامل دیگری است که دوباره و دوباره مشتری را به سمت سالن زیبایی می‌کشد، حتما حوله‌ها، کاسه‌های پدیکور و سرشور و همچنین صندلی‌ها در طول کار پاکیزه نگهداری دارید و سعی کنید مشتری در همه حال بوی مطبوعی را استشمام کند. همچنین ابزارهایی که از آن بهره می‌گیرید سعی  کنید سالم و کارکرد مناسب خود را داشته باشد تا مشتری احساس خطر نکرده وبه شما اعتماد کند. همواره به این نکته دقت داشته باشید که عدم توجه به این موارد باعث خواهد شد تا مشتری در معرض عفونت قرار گیرد که همین باعث آسیب به اعتبار شما خواهد شد.

فضای آرامش بخش را ایجاد کنید با مواردی چون موزیک لایت، نورپردازی موضعی و ملایم و در بین کارمندان کمترین بحث را داشته باشید. این موارد می‌تواند فضا را دوستانه‌تر کرده و به رشد مشتریان شما کمک کند.

مشتریان خود را راضی نگهدارید

این مهم است که در تجارت خود مشتری را راضی نگهدارید به طور مثال در سالن زیبایی مراقبت از مو می‌تواند به رضایت مشتری بیافزاید و سالن را از نظر مشتری ارتقا بخشد. همیشه سعی کنید با افزایش اطلاعات خود و دادن آن به مشتری آن را راضی نگهدارید و از ارائه خلاقیت خود به او، رضایت مشتری را جلب کنید.

بهترین راه تبلیغ برای سالن زیبایی، تبلیغ چهره به چهره است و زمانی که شما مشتری خود را راضی نگهدارید او، شما را به دوستان، آشنایان و همکاران معرفی خواهد کرد و این به راحتی به رشد مشتریان شما کمک خواهد کرد و خدمات خوب و کار مطلوب شما به گوش دیگران خواهد رسید.

از دیگر نکاتی که در رضایتمندی مشتریان سالن زیبایی موثر است، جمع آوری اطلاعات مخاطبان بوده تا هرگونه اتفاق و محصول جدید در فعالیت خود را از راه‌های ارتباطی مثل شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام به اطلاع آنان برسانید.

در نهایت موثرترین اتفاق برای سالن زیبایی و رشد مخاطبان استفاده هرچه بیشتر از عواملی است که باعث راحتی مشتری در سالن می‌شود و این فضا را تنها یک طراح ماهر می‌تواند در اختیار شما و مشتریانتان قرار دهد و پی‌ال‌پی متخصص این کار است.

 

 

× با کارشناسان ما مشورت کنید