چرا طراحان برای جامعه ضروری هستند؟

نقش طراحان داخلی ایجاد زیبایی، آسایش و عملکرد با بازی بر فضا، نور، رنگ، متریال و مبلمان است، این درحالی است که باید محدودیت‌های مشتری را نیز در ذهن خود داشته باشد. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا طراحان داخلی ضروری هستند؟ نکته مهم در همین نقطه است متاسفانه اولویت بندی‌ها و خدماتی که برای جامعه نیاز است برای هر شخص متفاوت بوده و با توجه به شرایط اقتصادی و حس زیبایی شناختی ایرانی‌ها برخی حس می‌کنند که نیازی به طراح داخلی نداشته و خود توان دیزاین منزل یا محیط کسب و کار خود را دارد. اما باید در این راستا نکاتی را مد نظر قرار داد.

طراحان داخلی زندگی ما را بهتر می‌کنند

کار طراحان داخلی به معنی اثربخشی و ارتقا و سطح زندگی ما است، شاید بهتر باشد به این نکته توجه کنیم که محیط اطراف ما تاثیر بسزایی در روحیه و رفتار ما دارد، این امر زمانی مهم‌تر هم می‌شود که بیماری و ویروس کووید۱۹ به سراغ جامعه می‌آید و باعث می‌شود مدت‌ها را در محیط خانه مانده و در قرنطینه باشیم، آن وقت است که تاثیر دکوراسیون، نور، چینش و فضای عملکردی خانه بیشتر خود را نمایان می‌کند. طراح داخلی استرالیایی “لین بردلی” می‌گوید: یک طراخ داخلی خوب با رفع محدودیت‌ها در فضا و عملکرد، باید بتواند زیبایی شناسی مطلوب را تشخیص دهد، روح لازم را به فضا تزریق کند و برای هریک از اعضای آن و اثربخشی آن‌ها داستانی را روایت کند. بردلی معتقد است یک طراح داخلی خوب باغث خوشبختی و آرامش روح می‌شود. این می‌تواند به اعتماد به نفس، همدلی، غرور، خلاقیت، امنیت و انرژی کمک کرده و همچنین آن‌ها را القا کند. این طراح استرالیایی معتقد است: ایجاد بک فضای معنی دار که نیازهای ساکنین آن را برآورده کند و فضای آن‌ها بهینه کند و حس‌هایی همچون اعتماد به نفس، غرور و میزان رضایت بخشی را بالا ببرد پس طراح داخلی برای یک جامعه ضروری است.

وظیفه طراخ داخلی این نیست که نظرات کند که آیا دیوارها خوب نقاشی شده‌اند یا خیر بلکه وظیفه اصلی او این است که آیا رنگ مورد نظر می‌تواند تمام نیاز کاربر آن فضا را برآورده کند؟ آیا حس رضایت او برآورده و برانگیخته خواهد شد؟ باید این نکته مورد نظر یک طراح خوب باشد که علاقه، تحریک پذیری، سرگرمی، درآغوش کشیدن همه این حس‌های خوب با طراحی مناسب با در نظر گرفتن فضا، نور، رنگ، مواد، بافت‌ها، مبلمان و بیشمار عنصر دیگر قابل دستیابی بوده و باید در نظر  طراح باشد و سرانجام همه این موارد در یک ترازو ظریف از فرم و عملکرد با هم کار می‌کنند و این مهم و ضروری است چون کیفیت زندگی ما را بالا می‌برد.

طراح ایتالیایی کاترینا ماگلیولو معتقد است که دانش و آموزش‌هایی که به یک طراح داخلی داده می‌شود باعث خواهد شد تا به خوبی بتواند چالش‌های پیش رو در فضا و محدودیت‌ها را کنار زده و کیفیت زندگی را بالا ببرد. طراح داخلی باید بتواند با استفاده از فضا و رنگ چشم اندازی از مواد استفاده شده در مخیط را داشته باشد.

نقش طراحان داخلی در محیط کسب و کار

امروز کمتر کسی است که این مهم را درک نکرده باشد که زمان زیادی از عمر خود را محیط کسب و کار خود سپری می‌کند، محیط کسب و کار امروز خانه دوم همه آدم‌ها بوده و از هر نظر حائز اهمیت است، نور، تهویه، رنگ، فضای عملکردی و جایگاه همه در میزان رضایتمندی کارمندان و مدیران و در نهایت افزایش بهره‌وری و سودآوری ارزیابی کرد علاوه بر اینکه محیط کاربردی و در دسترس بودن باعث خواهد شد مشتری نیز کسب رضایت کرده و در نهایت سودآوری چند برابر گردد.

کسب و کارهای تخصصی مانند سالن زیبایی

در کسب و کارهای تخصصی بحث طراحی داخلی و فضای عملکردی آن نیز تخصصی شده و یک طراح همانطور که پیش از این بیان شد باید شناخت لازم نسبت به نیاز کاربر و البته شناخت لازم از کسب و کار را نیز داشته باشد. از همین رو کسب کارهای تخصصی، طراح متخصص آن فضا را نیاز دارد تا با شناخت دقیق محدودیت‌ها، فضاها بتواند همان حس غرور، اعتماد به نفس و رضایت‌مندی را به کارفرما و احساس آرامش، آسایش و خوشایندی از کار را به مشتری القا کند. طراحی داخ۹لی سالن زیبایی یک کار کاملا تخصصی بوده و از این رو باید به افراد متخصص و آشنا به این حوزه سپرده شود، شرکت مهندسین معمار PLP با بیش از یک دهه تجربه تخصصی در حوزه طراحی دکوراسیون داخلی سالن زیبایی یکی از شاخص‌های این عرصه است که با تدبیر جدیدی که اندیشیده است به عنوان تنها شرکت ارائه دهنده خدمات طراحی و اجرا دکوراسیون داخلی سالن زیبایی، شوروم و نمایشگاه تجهیزات آرایشگاهی را نیز راه اندازی کرده که در نوع خود در کشور ما بی نظیر است.

به طور نمونه و با توجه به شعار هلدینگ پی‌ال‌پی که تمرکز خود را بر جزئیات قرار داده است در این شرکت انواع صندلی‌های کوپ عرضه شده و شما می‌توانید با انواع صندلی‌های کوپ اعم از مدرن و کلاسیک آشنا شده و بدانید برای خرید آن به چه نکاتی باید توجه کنید.

در نهایت طراحی داخلی یک امر ضروری و تخصصی بوده که امروز از دنیای سلیقه فاصله گرفته و به یک علم تبدیل شده است که دقیقا با روح و روان و آسایش جوامع پیوند خورده است.

× با کارشناسان ما مشورت کنید